Jaunumi 2023 /

Starptautiskajā Bateriju dienā nodot izlietotās baterijas būs divtik izdevīgi

Atpakaļ

Starptautiskajā Bateriju dienā, 18. februārī, “Zaļā josta” kopā ar inovatīvo depozīta iekārtu risinājumu “WinGo Deposit” aicina Rīgas iedzīvotājus nodot nolietotās baterijas pārstrādei īpašā depozīta aparātā, saņemot pretī virtuālos punktus divkāršā apmērā. Kampaņas rīkotāji vēlas uzsvērt izlietoto bateriju pārstrādes nozīmi, kā arī motivēt iedzīvotājus ikdienā atbildīgāk izturēties pret pašu radītiem videi kaitīgo preču atkritumiem.

“Ir būtiski izprast izlietoto bateriju potenciālos draudus videi, ja baterijas izmetam tam nepiemērotā vietā. Ja mēs runājam par iepakojuma šķirošanu, tad tā joprojām ir mūsu labā griba, sekmējot otrreizējo izejvielu efektīvu atgūšanu. Savukārt, ja runājam par baterijām – tad tā jau ir mūsu atbildība un pienākumus nodrošināt, ka pašu radītie atkritumi nepiesārņos dabu un neapdraudēs mūsu veselību. Tādēļ izlietoto bateriju, akumulatoru un elektroierīču, kas satur baterijas, vienīgā pareizā nākotne ir nokļūt atpakaļ savākšanā, lai tās tiktu videi nekaitīgi pārstrādātas un atgrieztas atkārtotā apritē,” uzsver “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Izlietotās baterijas klasificējamas kā videi kaitīgie atkritumi. Bateriju sastāvā esošās ķīmiskās vielas, smagie metāli, skābes un sārmi padara tās nepiemērotas izmešanai kopā ar sadzīves atkritumiem, kā arī nav pieļaujama bateriju nonākšana vidē vai izmešana šķirošanas konteineros kopā ar iepakojuma atkritumiem. Izlietoto bateriju savākšanai ir izveidota efektīva sistēma, kur ikvienam iedzīvotājam ir iespēja ērti atbrīvoties no sadzīvē radītiem bateriju atkritumiem, izmetot tos savākšanas kastēs pie lielākajiem tirdzniecības centriem, veikalu ķēdēm, valsts un pašvaldības iestādēs un arī neskaitāmos uzņēmos, kā arī speciāli ierīkotos videi kaitīgo preču atkritumu pieņemšanas punktos. Tomēr kopš 2022. gada nogales Rīgā, Dzirnavu ielā 74/76, “Narvesen” telpās ir atklāta unikāla izlietoto bateriju depozīta iekārta “WinGo Deposit”, kas ar katru nodoto bateriju ļauj nopelnīt bonusa punktus, kurus var apmainīt pret vērtīgām balvām.

“WinGo Deposit” iekārta ir pirmā Latvijā, kurā ir iespēja ne tikai nodot nolietotās pirkstiņbaterijas un elektroniskās cigaretes, bet arī saņemt par katru nodoto atkritumu vienību bonusa punktus. “Izlietotas baterijas ir plaši izplatīta un vienlaikus viegli identificējama un uzskaitāma atkritumu vienība, kas ir lieliski piemērota depozīta sistēmai, tāpēc šobrīd testējam sistēmas darbību ar pirmo iekārtu, taču jau pavisam drīzā nākotnē plānots uzstādīt vairāk nekā 25 šādus bateriju atpakaļ savākšanas automātus visā Latvijā,” stāsta “WinGo Deposit” vadītājs Vismands Menjoks. Aicinot ikvienu izmēģināt iekārtu darbībā, kā arī nopelnīt vērtīgas balvas par nodotajām baterijām, akcijas rīkotāji aicina ikvienu nodot izlietotās baterijas “WinGo Deposit” iekārtā Rīgā, Dzirnavu ielā 74/76. Par katru nodoto pirkstiņbateriju tiek piešķirti 5 bonusa punkti, savukārt Starptautiskajā Bateriju dienā, 18. februārī nodotās baterijas ļaus nopelnīt bonusa punktus divkāršā apmērā. Balvas akcijas dalībniekiem sarūpējis arī “Narvesen”, aicinot piedalīties momentloterijā.

“Mērķi vecināt atbildīgu attieksmi pret vidi un atkritumu šķirošanu vieglāk ir sasniegt, ja šo pārliecību sabiedrībā veido ar vieglumu un neuzspiežot. Lai motivētu mūsu klientus, 18. februārī ikvienam Narvesen apmeklētājam, kas nodos baterijas, būs iespēja iegriezt laimes ratu un laimēt balvas,” norāda “Reitan Convenience Latvia” valdes priekšsēdētāja Dace Dovidena.

Akcijas ietvaros tiek pieņemtas nolietotas pirkstiņbaterijas (A, AA un AAA), kas tālāk tiek nogādātas atkārtotā pārstrādē. Par nodotajām baterijām tiek piešķirti bonusa punkti, kurus varēs apmainīt pret gardu kafiju, koplietošanas auto braucieniem vai pat braucienam ar Teslu.