Jaunumi 2022 /

Vēlme nodot nolietotās elektroiekārtas pārsniedz iedzīvotāju izpratni par vietām, kur to var izdarīt

Atpakaļ

Aizvadītajā sestdienā “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un SIA  “Lidl Latvija” organizēja nolietoto elektroiekārtu nodošanas akciju Elektrosestdiena Tukumā, Jelgavā un Ogrē. Elektrosestdienas laikā atklājās vairākas tendences, kas raksturo elektroiekārtu utilizāciju mūsdienās. Akcija pierādīja, ka sabiedrības vēlme nodot nolietotās elektroiekārtas pārstrādei ar katru gadu pieaug, tomēr izpratne un zināšanu līmenis, kur un kā to izdarīt – trūkst.

Trūkst izpratnes, kur nodot nolietotās elektroiekārtas ikdienā

Elektrosestdienā kopumā savāktas un pārstrādē nogādātas vairāk nekā 7 tonnas nolietotu elektroiekārtu. Kā norāda paši akcijas dalībnieki, ir liels prieks par šādām iniciatīvām un viņi ar nepacietību gaidīs nākamo iespēju nodot nolietoto tehniku. Dalībnieki arī apliecināja, ka iekārtas nodotu biežāk, ja vien laikus zinātu par gaidāmajām tehnikas nodošanas iespējām. “Zaļā josta” gan uzsver, ka nolietotās elektroiekārtas fiziskas personas bez maksas ikdienā var nodot  vairāk nekā 190 videi kaitīgo preču pieņemšanas punktos visā Latvijā, negaidot īpašas akcijas. Sev tuvāko var sameklēt vietnē www.atkritumi.lv. Mazizmēra elektroiekārtu utilizācijai ir izvietotas speciālas savākšanas kastes lielākajās tirdzniecības vietās. Savukārt, sazinoties ar AS “BAO”, lielākiem elektroiekārtu apjomiem var pasūtīt bezmaksas izvešanu no dzīvesvietas.

Pārstrādē aizvien biežāk nonāk iekārtas, kas kalpojušas vien pāris mēnešus

Kā pierādīja Elektrosestdiena, nozīmīga pēdējo gadu problēma ir aizvien biežāka remontēšanai vai bojāto detaļu nomaiņai nepiemērotu elektroiekārtu nonākšana tirgū. Pārstrādē nemitīgi nonāk viedierīces, televizori, datori un citas elektroiekārtas, kas kalpojušas vien pāris mēnešus, bet pēc salūšanas vai sistēmas bojājumiem vairs nav remontējamas. Lai mazinātu radīto atkritumu apjomu, “Zaļā josta” aicina veikt pārdomātus pirkumus, izvēloties tehniku un iekārtas, kuru ražotājs ir paredzējis to remontēšanas iespējas, tādējādi pagarinot to kalpošanas mūžu.

Veco laiku televizorus pārstrādē redzēsim vēl ilgi

Lai arī šobrīd ir grūti iedomāties, ka kāds mājās skatītos vakara ziņas uz veco laiku kineskopa televizora, tomēr katra nolietoto elektroiekārtu nodošanas akcija pierāda, ka šie veco laiku televizori kā vērtīga relikvija glabājas katrās piektajās mājās. “Šie veco laiku televizori ir un būs mūsu tautas spogulis, parādot, ka mums ir grūti šķirties no nevajadzīgām mantām un gribas tās paglabāt – ja nu noder,” atklāj “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, norādot, ka tehnoloģiju attīstības un energoefektivitātes standartu izaugsmes rezultātā efektīvākais veids, kā pielietot vecas iekārtas, ir tās pārstrādāt jaunās. Vecās iekārtās, kas ir bijušas krietni smagākas un lielākas, glabājas daudz vērtīgu izejmateriālu jaunu iekārtu izgatavošanai – vērtīgi metāli, plastmasa, ķīmiskie elementi, arī dārgmetāli.