Jaunumi 2009 /

Vides diena Raunas novadā

Atpakaļ

Ceturtdien, 30.aprīlī, biedrība „Zaļā alternatīva” sadarbībā ar Raunas vidusskolas skolotājiem, Ziemeļvidzemes Biosfēras rezervātu, Valsts Priekuļu Laukaugu selekcijas institūtu, SIA „Zaļā josta”, A/S „Latvijas Valsts meži” , kā arī organizāciju „Vides Aizsardzības klubs” (VAK) organizēja Vides dienu Raunas novadā.

Pasākuma mērķis bija sniegt ieguldījumu jaunatnes vides izglītībā, veicināt par savu rīcību un apkārtējo vidi atbildīgas nākotnes sabiedrības veidošanos un attīstīt jauniešu spēju radoši risināt vides problēmas.

Vides dienā Raunas vidusskolas 5. – 12. klases skolēniem bija iespēja piedalīties dažādās radošajās darbnīcās un laboratorijās, kā arī saņemt noderīgu informāciju par videi aktuālām tēmām.

Zinātniskajā ūdens laboratorijā, kuru vadīja Ziemeļvidzemes Biosfēras rezervāta pārstāvis Andris Urtāns, skolēni vāca ūdens paraugus no dažādām ūdenstilpnēm un tos salīdzināja, kā arī mikroskopā pētīja daudzveidīgo ūdenī mītošo organismu pasauli, veidojot, kā izteicās pats Urtāna kungs, „Raunas zooloģisko dārzu”.

Par atkritumu otrreizējo pārstrādi un to šķirošanas nepieciešamību skolēniem pastāstīja SIA „Zaļā josta” projektu vadītāja Dace Jansone ar savu komandu. Skolēni tika iesaistīti dažādās atrakcijās, no kurām visiecienītākā bija pamācošā atkritumu šķirošanas stafete. Katra klase saņēma dāvanā mājas darbu – izglītojošu filmu par papīra pārstrādi Latvijā – „Papīra ceļš”.

Tika aktualizēta arī tēma par fosfātu problēmu Baltijas jūrā, kur skolēnus aktivitātēs iesaistīja VAK Jauniešu nodaļas aktīvisti. Pēc rosinošajām aktivitātēm skolēni aizdomājās par veļas mazgāšanas līdzekļu sastāvu un to ietekmi uz vidi. Veicinot izpratni par vides tēmām, ar SIA „Zaļā josta” atbalstu katra klase saņēma Vides filmu studijas filmu ciklu – „Māksla ieraudzīt”.

Paralēli šīm nodarbēm tapa arī skolēnu rokām veidots vēja ģeneratoru parks, kurš, kā noskaidrojām, bija lielākais šāda veida parks Latvijā. Šo ieceri mums palīdzēja realizēt veikals „K-Rauta” Cēsīs.

SIA „Zaļā josta” bija bērniem sagādājusi auduma maisiņus apgleznošanai kā alternatīvu ierastajam, videi kaitīgajam plastmasas maisiņam. Šajā darbnīcā vērtīgi bija darbmācības skolotājas Brigitas Zēmeles un Vides Aizsardzības kluba domes priekšsēdētājas Dacītes Beķeres padomi.

Interesantu veidu, kā no izlietotiem iepakojumiem iegūt elegantus aksesuārus – auskarus un maciņus – skolas meitenēm demonstrēja ogrēniete Līva Miķelsone. Zēni tikmēr veidoja mākslinieciskas instalācijas no izlietotām plastmasas pudelēm.

Par miežu, kviešu, auzu un citu graudaugu nozīmi cilvēka uzturā pastāstīja Arta Kronberga no Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta. Bija vērtīgi noskaidrot, kādus pārtikas produktus iegūstam no katras labības pēc tās apstrādes. No graudiem tapa arī vērienīgi mākslasdarbi, turklāt pateicoties „ Hewlett-Packard” atbalstam tie turpmāk foto-plakātu veidā rotās Raunas vidusskolas gaiteņus.

Skolēni, pievēršot uzmanību veselīga uztura nozīmei organisma stiprināšanai, sacentās veselīgu salātu gatavošanā, ko „ar gardu muti” varēja novērtēt ikviens dalībnieks. Skolēni paši gatavoja arī salātus pusdienām, pievēršot uzmanību veselīga uztura nozīmei organisma stiprināšanā.

Pēc pusdienām ar savu ierašanos visus pārsteidza Cūkmens, kurš bija sagatavojis dažādus jautājumus, stafetes un atrakcijas akcijas „Nemēslo mežā!” ietvaros.

Par aktīvu un radošu darbu klašu komandas tika apbalvotas ar vērtīgām balvām, kuras sarūpēja A/S „Latvijas Valsts meži”. Diplomus skolēniem izsniedza politiķis un žurnālists Dainis Īvāns.

Košums, smaids un dzīvesprieks – emocijas, kas raksturo 30. aprīli Raunas vidusskolā.