Jaunumi 2017 /

Vidzemes reģiona skolas pārstrādei nodod 5,3 tonnas izlietotu bateriju, pasargājot vidi no piesārņojuma

Atpakaļ

Noslēdzies „Zaļā josta” rīkotais izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!”, kas šogad pulcējis rekordlielu dalībnieku skaitu un sniedzis īpašu ieguldījumu videi. Pulcējot vairāk nekā 74 tūkstošus bērnu no 317 mācību iestādēm, ir izdevies pārstrādei nogādāt vairāk nekā 34,4 tonnas izlietotu bateriju. Vidzemes reģionu konkursā šajā mācību gadā pārstāvēja 46 mācību iestādes, kuru audzēkņi savākuši 5,3 tonnas izlietotu bateriju.

Izlietotu bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!” norisinājās jau vienpadsmito reizi, pulcējot aizvien plašāku dalībnieku skaitu no visas Latvijai. Ar konkursa palīdzību 2016./2017. mācību gadā bateriju vākšanā “Zaļā josta” iesaistīja vairāk nekā 74 tūkstoši bērnu un jauniešu, kas ne tikai iepazina izlietotu bateriju ietekmi uz vidi un cilvēku veselību, bet arī ar atraktīviem veidiem centās atkritumu šķirošanā iesaistīt aizvien lielāku draugu un paziņu loku.

No Vidzemes reģiona izlietotu bateriju vākšanā iesaistījās 46 mācību iestādes, kuras pārstāvēja 7391 audzēknis. Mācību gada ietvaros no Vidzemes skolām pārstrādei izvestas 5,345 tonnas bateriju, kas nogādātas AS “BAO” bīstamo atkritumu pārstrādes cehā, lai pārtaptu jaunās, vērtīgās otrreizējās izejvielās, nekaitējot dabai.

Visvairāk otrreizējo izejvielu Vidzemē savāca Valmieras mācību iestādes, kuras kopumā savākušas 1,3 tonnas bateriju. Aktīvākās no tām – Valmieras Viestura vidusskola (330 kg bateriju) un Valmieras pilsētas speciālā PII “Bitīte” (316 kg bateriju). Madonas novadu konkursā pārstāvēja 10 izglītības iestādes, savācot 756 kg bateriju. Aktīvākās mācību iestādes no tām bija Madonas pilsētas PII “Saulīte” (175 kg bateriju) un Ļaudonas pagasta PII “Brīnumdārzs” (119 kg bateriju). Smiltenes novadu bateriju vākšanā pārstāvēja 5 mācību iestādes, savācot 691 kg bateriju. Īpaši sasniegumi konkursā Smiltenes vidusskolai, kuras audzēkņi savākuši veselus 239 kg bateriju, un Smiltenes novada Variņu pamatskolai, kuras skolēni pārstrādei nogādāja 225 kg bateriju.

Visvairāk izlietotu bateriju Vidzemes reģionā izdevies savākt Alūksnes PII “Sprīdītis” audzēkņiem, kas ar vecāku palīdzību pārstrādei nogādāja 491 kg bateriju.

Savukārt, rēķinot pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu mācību iestādes audzēkni, Vidzemes reģionā līderos izvirzījās Cēsu jaunās sākumskolas audzēkņi, kas vidēji katrs savākuši 5,2 kg izlietotu bateriju. Otrajā vietā Vidzemes reģionā izvirzījušies Smiltenes novada Variņu pamatskolas skolēni, kas katrs vidēji savākuši 3,9 kg bateriju. Trešajā vietā Vidzemē Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas skolēni ar savāktiem 2,4 kg bateriju uz vienu audzēkni.

Specbalvas par izrādīto aktivitāti bateriju vākšanā saņem Diāna Vīlipa no Valmieras pilsētas speciālās PII “Bitīte”, kas pārstrādei nogādāja 228 kg bateriju, un Ance Lote Klodža no Valmieras pilsētas 6. PII “Kārliena”, kas savākusi 270 kg bateriju.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, jo to sastāvā esošās ķīmiskās vielas un to savienojumi, smagie metāli, skābes un indīgas gāzes, nonākot vidē, nopietni apdraud cilvēku veselību. Tiekot nepareizi utilizētas, izlietoto bateriju korpusi ārējās vides ietekmē sāk korodēt un bateriju sastāvā esošās kaitīgās vielas nonāk vidē, izraisot smagas saindēšanās, onkoloģiskas saslimšanas un ilgtermiņā pat neauglību. Baterijas pēc to darbības beigām ir nepieciešams nogādāt pārstrādei, izmetot specializētajos konteineros izlietotajām baterijām vai nogādājot videi kaitīgu atkritumu pieņemšanas punktos. Plašāk par izlietoto bateriju nodošanas iespējām ikdienā skatīt http://www.atkritumi.lv/lv/karte/baterijas-un-akumulatori/

Plašāka informācija par izlietoto bateriju vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies vides festivālā “Tīrai Latvijai!”, kas šogad lieliem un maziem zaļi domājošiem apmeklētājiem durvis vērs 26. maijā pie Tērvetes dabas parka.

 

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.