Jaunumi 2021 /

Vispasaules Pārstrādes dienas ietvaros uzsāks informatīvu kampaņu atkritumu pārstrādes apjomu veicināšanai Latvijā

Atpakaļ

Veicinot sabiedrības izpratni par atkritumu pārstrādes nozīmi un atzīmējot Vispasaules Pārstrādes dienu, kas kopš 2018. gada pasaules mērogā tiek svinēta 18. martā, “Zaļā josta” uzsāk sociālu kampaņu “Es būšu! – no atkritumiem par resursiem”. Kampaņas ietvaros tiek aktualizēti dažādi Latvijā jau ieviesti instrumenti un iedzīvotāju ieradumi, kas veicina atkritumu pārstrādi valstī, kā arī izaicināti jauni dalībnieki apņemties savā ikdienā ieviest ko jaunu, lai uzlabotu resursu atkārtotu izmantošanu.

Kampaņas mērķis ir dalīties savā jau esošajā pieredzē vai uzsākt jaunu apņemšanos, ar mērķi sniegt ieguldījumu otrreizējo izejvielu pārstrādes veicināšanai Latvijā. “Zaļā josta” meklē ikvienu – Latvijas iedzīvotāju, uzņēmumu vai ģimeni -, kas ir gatavi ar savu stāstu vai darbu iedvesmot sabiedrību aktīvāk iesaistīties atkritumu šķirošanā, tādējādi vecinot atkritumu pārstrādi.

 

 

Lai pievienotos izaicinājumam:

  • Atsūti mums foto vai video stāstu, daloties personīgajā pieredzē, kā ar savu iniciatīvu esi veicinājis atkritumu pārstrādes attīstību Latvijā.
  • Nelielā stāstā pastāsti vairāk – ko tieši esi paveicis, kas tevi pamudināja uz šādu rīcību, kādu mērķi vēlies ar šo sasniegt.

Kampaņas “Es būšu! – no atkritumiem par resursiem” ietvaros iesūtītie stāsti tiks publicēti “Zaļā josta” Facebook lapā, uzņēmuma mājaslapā un labākās idejas izplatītas medijos, iedvesmojot sabiedrību sekot tieši tavam zaļajam piemēram. Esi drosmīgs – pasaki pats sev “Es būšu varonis!” un ļauj otrreizējām izejvielām apzināties savu vērtību – “Es būšu jauna lieta!”.

“Atkritumu pārstrādes jaudu palielināšana ir mūsu uzņēmuma ikdienas uzdevums,” atklāj “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka iesaistīšanās aprites ekonomikā ir arī visas Latvijas un Eiropas viens no būtiskākajiem zaļajiem mērķiem tuvākajai nākotnei. “Lai arī esam panākuši, ka lielākā sabiedrības daļa ir iesaistījusies atkritumu šķirošanā un pret pašu radītajiem atkritumiem izturas atbildīgi, tomēr joprojām ir sabiedrības daļa, kas neizprot pareizas atkritumu apsaimniekošanas nozīmi. Tādēļ ar kampaņas “Es būšu” palīdzību vēlamies ne tikai sabiedrībā veicināt izpratni, cik daudz vērtīgu lietu varam iegūt, pārstrādājot atkritumus, bet arī mudināt iedzīvotājus un uzņēmums apņemties paveikt lielāku vai mazāku darbiņu vides labā, ar kuru lepoties,” norāda L. Kubliņa.

Lai izpildītu Latvijas Republikas zaļā kursa mērķus atkritumu apsaimniekošanas jomā, nepieciešams būtiski palielināt atkritumu šķirošanas un pārstrādes jaudas. Atbilstoši plānotajam, 2035. gadā atkritumu poligonos varēs apglabāt ne vairāk kā 10% no radītā atkritumu apjoma, turklāt būs jānodrošina vismaz 65% radīto atkritumu pārstrāde otrreizējās izejvielās. Lai to panāktu, atkritumu apsaimniekotāji aktīvi strādā pie atkritumu šķirošanas un pārstrādes infrastruktūras attīstīšanas valstī, savukārt iedzīvotāju pienākums ir pareizi un rūpīgi šķirot atkritumus, nodrošinot to nonākšanu pārstrādē. 

Pērn “Zaļā josta” sadarbībā ar vadošajiem specializētajiem otrreizējo izejvielu savācējiem un pārstrādātājiem ir pārstrādājusi 270000 tonnas stikla, 4500 tonnas plastmasas, 2400 tonnas metāla, 16500 tonnas papīra un 9500 tonnas koksnes. Ar katru gadu šie pārstrādes rādītāji tiek ievērojami palielināti.

“Ideja, ka varētu paveikt kādu zaļu darbu vides labā, noteikti vismaz reizi ir iešāvusies mūsu katra prātā, taču ne vienmēr ir pieticis apņēmības vai motivācijas to realizēt,” atklāj L. Kubliņa. Ar kampaņas “Es būšu” palīdzību “Zaļā josta” atklās reālus pieredzes stāstus par paveikto uzņēmumos, ģimenēs un iedzīvotāju ikdienā, pamudinot pārējo sabiedrību iesaistīties. “Esi drosmīgs – pasaki pats sev “Es būšu varonis!” un ļauj otrreizējām izejvielām apzināties savu vērtību – “Es būšu jauna lieta!”,” aicina L. Kubliņa, norādot, ka kampaņā aicināts iesaistīties ikviens interesents, sūtot savu stāstu uz e-pastu zalajosta@zalajosta.lv. Plašāka informācija par kampaņu “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv.