Jaunumi 2024 /

“Zaļā josta” aicina uz ilgtspējīgas modes meistarklasi. Radi savu tērpu ceremonijai!

Atpakaļ

22. februārī “Zaļā josta” aicina uz “Zelta Mikrofons’24” tekstila augšupstrādes meistarklasi, kas notiks sadarbībā ar “Zelta Mikrofons”, “Bourzma” dizaineriem un “Zaļā Josta”, turpinot pērn “Zelta Mikrofons’ 23” aizsākto ilgtspējīgas domāšanas virzienu.

Ilgtspējīga domāšana kādam ir daļa no dzīvesveida, kādam citam iespēja atbildīgi lietot gan savus finansiālos, gan apkārtējās vides resursus, bet vēl kādam tā ir daļa no radošās izpausmes. Turpinot pērn iesākto sadarbību ar Latvijas vadošo ražotāju atbildības sistēmas uzņēmumu “Zaļā josta”, “Zelta Mikrofons” kopā ar “Bourzma” šogad īpašu vērību velta tieši tekstila atbildīgai izmantošanai.

Tekstilrūpniecība, ražojot, krāsojot un apstrādājot tekstilizstrādājumus, rada aptuveni 20 procentu no pasaules tīrā ūdens piesārņojuma. Turklāt modes nozare rada 10 procentu no globālajām oglekļa emisijām, vairāk nekā starptautiskie lidojumi un jūras transporta pārvadājumi kopā. Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras datiem tekstilizstrādājumu iegāde ES 2017. gadā radīja aptuveni 654 kilogramus CO2 emisiju uz cilvēku. Lai gan Latvijas iedzīvotāju tekstila iegādes paradumi pēdējos gados mainās – cilvēki kļūst atbildīgāki, jaunu apģērbu iegādājas retāk, labprāt to izvēlas lietotu –, smma, kas vidēji gadā tiek izdota par jaunu drēbju iegādi, pēdējos divos gados nav ievērojami mainījusies.

Augšupstrāde (plašāk pazīstama, izmantojot vārdu angļu valodā – upcycling) ir tekstilmateriāla pārvēršana vērtīgākā produktā, bieži tiek saukta par audumu pārstrādi, piemēram, jaunu apģērbu izgatavošana no atgriezumiem, veciem, lietotiem vai bojātiem tekstilizstrādājumiem. Augšupstrāde ir process, kas pagarina esošo tekstila izstrādājumu dzīves ciklu, tā vietā, lai tie kļūtu par atkritumiem.

Bourzma Zelta Mikrofons tekstila meistarklase 2024

Mākslinieku kolektīvs “Bourzma” pārsteidz ar ilgtspējīgu un radošu domāšanu, organizējot paši savas modes skates “Bourzma Boutique”, kur demonstrē gan ielas stila, gan apģērbus svētkiem, radītus no otrreizējiem materiāliem. Muzikāli “Bourzma” ir labos draugos ar hiphopa skatuvi.

“Bourzma x Zelta Mikrofons” pasākumā varēs satikt:

Laimu, kas pārstāv projektu “101”. Viņa saka: “Projektā “101” mēs nodarbojamies ar vintage apģērbu un materiālu atkārtoto izmantošanu, sadarbojoties ar jaunajiem dizaineriem. Cerams jau drīz mūs redzēsiet veikalu skatlogos!”

“Whoid Studios” radītājs Hugo ar unikālu apģērba radīšanu nodarbojas jau kādu laiku, un, kad bija nosvinējis 18 gadu jubileju, realizēja ilgi plānoto ideju – burtu dizainu uz bikšu aizmugurējās daļas, ko novērtēja viņa labs draugs reperis Wiesulis. Hugo radītajās biksēs Wiesulis uzstājās 2022. gada “Baldones Waterfest” – tas bija sākums! Hugo saka: “Lielākoties iedvesmojos no mūziķiem. Viņi apbrīno manu veikumu, savukārt es nesaprotu, kā var dabūt ārā tādas skaņas un sarīmēt tādus vārdus!”
Danielam jeb Fineass impulsu radīt drēbes deva vēlme būt stilīgam. Viņš iedvesmojas no apkārtesošās vides un gūtajām zināšanām, mūzikas un dažādām subkultūrām.
Markuss jeb demarcus ir pašmācīts mākslinieks no Rīgas. Viņš ar apģērba dizainu nodarbojas jau trīs gadus. Sekojot drauga ierosinājumam, viņš sāka zīmēt uz drēbēm. Markuss saka: “Iedvesmu gūstu mūzikā, dziesmu tekstos, kas rezonē ar manu ikdienas dzīvi un apkārtējo vidi.”
Kaspars jeb Cappi’s ir mākslinieks no Ozolniekiem, kurš pašmacības ceļā apguvis modes un šūšanas pamatus un izveidojis upcycling zīmolu – Cappi’s. Viņa iecienītākais audums ir džinss. Kaspars stāsta: “Sāku taisīt drēbes, jo nevarēju atļauties drēbes, kuras man patika. Kad mani draugi interesējās par manis radītām biksēm, pakāpeniski viss attīstījās līdz manam zīmola.”

Meistarklase “Bourzma x Zelta Mikrofons” notiks 22. februārī laikā no plkst. 18 līdz plkst. 23 “Players club” – Kr. Barona ielā 31. Šo četru stundu laikā interesenti var pievienoties sev izdevīgā mirklī, jo pasākums notiks brīvā gaisotnē. Ieeja bez maksas.

“Zelta Mikrofons’24” ceremonijā 8. martā konferenču un izstāžu centrā “ATTA CENTRE” būs “Zaļās jostas” īpašā zona, kur radošā veidā izaicināt katram pašam sevi aizdomāties par tekstila lietošanas paradumiem un, iespējams, mainīt to izmantošanu dabai draudzīgākā veidā.