Jaunumi 2016 /

„Zaļā josta” apvieno 96 tūkstošus bērnu un jauniešu aktīvā makulatūras vākšanā, pārstrādei nogādājot vairāk nekā 1185 tonnas nevajadzīgu papīru

Atpakaļ

Tuvojoties mācību gada beigām, noslēdzas arī „Zaļā josta” vērienīgais makulatūras vākšanas konkurss „Tīrai Latvijai!”, kas šogad norisinās visā valsts teritorijā jau 12. reizi. Pulcējot vairāk nekā 96 tūkstošus skolēnu un pirmsskolas izglītības vecuma bērnu, kā arī ar viņu vecāku, pedagogu un draugu palīdzību, ir savākti un nodoti pārstrādei 1185442.50 kg makulatūras. Tādējādi izdevies ne tikai piešķirt resursiem jaunu dzīvi, bet arī saglabāt veselu mežu no nociršanas, ietaupīt ievērojamu elektrības, ūdens un CO2 apjomu.

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”, veicinot mežu resursu saglabāšanu Latvijā, un Valsts izglītības satura centru, piešķirot konkursam īpašu nozīmi skolēnu vides izglītības programmā.

Makulatūras vākšanas konkurss „Tīrai Latvijai!” kļuvis par daudzu Latvijas izglītības iestāžu ikgadēju ieguldījumu tīrākas vides veidošanā. Šogad konkursā iesaistījās audzēkņi no 409 izglītības iestādēm, kas ir par 31 mācību iestādi vairāk nekā pērn. Tas apliecina, ka aizvien vairāk bērnu visā Latvijā vēlas iesaistīties videi draudzīgā dzīvesveidā un sniegt savu pienesumu tīrākas vides veidošanā.

Kā ierasts, visaktīvākie makulatūras vācēji nāk no Rīgas un Rīgas reģiona – šogad konkursam pieteikusies 121 izglītības iestāde, apvienojot vairāk nekā 37 tūkstošus audzēkņu darbu tīras vides veidošanā. Kopumā no Rīgas un Rīgas reģiona izvesti 398781 kg nevajadzīgu papīru un kartonu, kas veido apmēram trešo daļu no visa konkursa ietvaros savāktā makulatūras apjoma.

Teicamus rezultātus makulatūras vākšanā sasniedza arī Kurzemes reģiona mācību iestādes. Konkursā no Kurzemes reģiona startēja 84 izglītības iestādes, iesaistot makulatūras vākšanā vairāk nekā 17 tūkstošus audzēkņus. Mācību gada gaitā no Kurzemes reģiona mācību iestādēm izvesti 246680 kg makulatūras.

No Latgales konkursā iesaistījās 81 izglītības iestāde, kuru nepilni 15 tūkstoši audzēkņu savākuši 183793,5 kg makulatūras. Zemgales reģionu konkursā pārstāvēja 13,3 tūkstoši audzēkņu no 66 izglītības iestādēm, mācību gada gaitā pārstrādei nododot 225645 kg makulatūras. Mazākais dalībnieku skaits šogad konkursā no Vidzemes – 7,4 tūkstoši skolēnu no 56 izglītības iestādēm, kas pārstrādei nodeva 127003 kg makulatūras.

Analizējot konkursa dalībnieku aktivitāti Latvijas pilsētās, secināts, ka visvairāk bērnu un jauniešu makulatūras vākšanā iesaistījušies no Rīgas (15738 skolēni), Daugavpils (5238 skolēni) un Liepājas (4791 skolēni). Arī savāktā makulatūras apjoma ziņā līderu pozīcijās ierindojas Rīgas izglītības iestāžu audzēkņi, kas pārstrādei nodevuši 82304 kg makulatūras, otrajā vietā ierindojas Jelgavas pilsētas izglītības iestāžu audzēkņi, kas savākuši 37945 kg makulatūras, trešajā vietā Ventspils izglītības iestāžu audzēkņi ar savāktiem 27288 kg makulatūras.

Izglītības iestādes reģionos ik gadu aktīvi iesaistās makulatūras vākšanā un izcīna godalgotas vietas. Šajā mācību gadā makulatūras konkursam visvairāk bērnu iesaistījušies no Kuldīgas novada (3062 skolēni), Madonas novada (2043 skolēni) un Ogres novada (1953 skolēni). Savukārt visvairāk makulatūras – 51067 kg – izdevies savākt Ventspils novada skolēniem, otrajā vietā atstājot Kuldīgas novadu ar savāktiem 48473 kg makulatūras, trešajā vietā ierindojas Lielvārdes novads ar savāktiem 46770 kg makulatūras.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā. Visvairāk makulatūras uz vienu izglītības iestādes audzēkni savākušas sekojošas izglītības iestādes:

1.v. Pūres pamatskolas Jaunsātu filiāle – 304.324 kg

2.v.Jūrkalnes pamatskola – 252.833 kg

3.v. Dauguļu internātpamatskola – 220.865 kg

Visvairāk makulatūras uz izglītības iestādi kopumā savākuši sekojošu izglītības iestāžu audzēkņi:

1.v.Lielvārdes novada pašvaldības Jumpravas vidusskola – 26240.00 kg

2.v.Preiļu 1. pamatskola – 21209.00 kg

3.v. Ventspils PII “Varavīksne” – 20538.00 kg

Godinot konkursa dalībnieku ieguldījumu makulatūras pārstrādes sistēmas attīstībā, veidojot tīrāku vidi un saudzējot dabas resursus, „Zaļā josta” ielūdz visus konkursa dalībniekus – izglītības iestāžu pārstāvjus un audzēkņus ar ģimenēm – apmeklēt konkursa noslēguma pasākumu „Mēs par tīru Latviju!”, kas Pasaules Vides dienas ieskaņās norisināsies šī gada 27. maijā Lucavsalas parkā Rīgā. Pasākuma laikā tiks apbalvoti konkursa uzvarētāji, kā arī paralēli Latvijā populāru mūziķu priekšnesumiem darbosies virkne radošo darbnīcu un meistarklašu. Pasākumā ieeja un visas aktivitātes bez maksas.

Jāatzīst, ka izglītības iestādes makulatūras vākšanai gatavojas jau pirms mācību gada sākuma, pārstrādei sagatavojot vecās darba burtnīcas, iztīrot nevajadzīgos bibliotēku krājumus un pierakstītās klades. Tāpēc jau konkursa pirmajos norises mēnešos vairākas mācību iestādes bija gatavas nodot pārstrādei ievērojamu nevajadzīgo papīru apjomu. Arī mācību gada garumā bērni nevajadzīgo papīru vākšanā iesaista vecākus un radus, aicinot tiem sarīkot makulatūras vākšanas talkas darba vietās un iztīrot pašu mājas no izlasītajām avīzēm. Tādējādi makulatūras vākšana no lokālas aktivitātes skolās pāraug plašāka mēroga ilgtermiņa rīcībā, paralēli kam iedzīvotāji mācās izprast papīra pārstrādes procesus, uzzina, kas ir derīgs atkārtotai pārstrādei, kā arī mājās un darba vietās ievieš regulāru nevajadzīgu papīru šķirošanas sistēmu.

Kā atzīst Madlienas PII “Taurenītis”, pirmsskolā vākt makulatūru, tas nozīmē sadarboties ar  bērnu vecākiem. Dažu bērnu vecāki ir tik aktīvi, ka apbraukā lauku mājas, lai atbrīvotu tās no vecajiem papīriem, tiek iztīrīti šķūņi un bēniņi. Savukārt Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem pārstāvji piebilst, ka viņiem makulatūras vākšana nav viens konkurss, tas ir nevis sākums, bet gan turpinājums jau ieviestajai atkritumu šķirošanai. Skolā uzstādītās uzņēmuma “Līgatnes papīrs” makulatūras vākšanas tvertnes regulāri piepildās un iztukšojas, papīrus noglabājot izvešanas kārtai.

Savāktās makulatūras izvešanu un nogādi pārstrādei visa mācību gada garumā veic konkursa līdzorganizatori – SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “AP Kaudzītes”. Un tieši ar šo uzņēmumu palīdzību visi konkursa dalībnieki maija beigās varēs saņemt otrreizēji pārstrādātu papīru mācību iestādes vajadzībām, uzskatāmi redzot makulatūras pārstrādes nozīmi un iegūto galaproduktu.