Ceturtdien, 20. septembrī, vairāk nekā 200 Līvānu novada 3. un 4. klašu audzēkņi piedalīsies bērnu drošības izglītības pasākumā “Viena diena drošībai”, ko organizē AS “Sadales tīkls”. Pasākumā bērni atraktīvā un viegli saprotamā veidā iepazīsies ar dažādu dzīves situāciju būtiskākajiem drošības jautājumiem. “Zaļā josta” speciālisti pasākumā aktualizēs sadzīves bīstamo atkritumu tematiku.
Atsaucoties AS “Sadales tīkls” iniciatīvai, pasākumā piedalīsies un par dažādiem sadzīves drošības aspektiem stāstīs arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Latvijas Interneta asociācijas Drošāka interneta centrs, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Latvijas Banka, kā arī uzņēmumi “Latvijas Dzelzceļš”, “Zaļā josta” un “GASO”.
Īpašs kontrolpunkts veltīts bīstamo atkritumu tematikai. Tajā “Zaļā josta” eksperti informēs par sadzīves bīstamajiem atkritumiem, to marķējumiem, kā arī pareizu rīcību ar bīstamajiem atkritumiem.
Daļa skolas ikdienas atkritumu var būt bīstami. Tādi veidojas skolas ķīmijas klasē, saimnieciskajā darbībā, kā, piemēram, sadzīves ķīmija – tīrīšanas līdzekļi, līmes, krāsas, u.c. Bīstami ir arī medicīnas atkritumi – zāļu atlikumi, dzīvsudraba termometri, kā arī elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi, izlietotās baterijas un akumulatori, dienas gaismas lampas, u.c. Bīstamie atkritumi ir jāuzglabā speciāli iekārtotā telpā vai tās daļā, kas ir slēgta. Mazgabarīta bīstamie atkritumi jāievieto iepakojumā ar atbilstošu uzrakstu, norādot atkritumu veidu. Bīstamie atkritumi nododami tikai bīstamo atkritumu apsaimniekojošam uzņēmumam vai arī nogādājami bīstamo atkritumu savākšanas laukumā.
Atkritumu bīstamību nosaka atkritumu sastāvā esošo bīstamo vielu īpašības un to daudzums, piemēram, toksiskas, kaitīgas, kodīgas, uzliesmojošas, sprāgstošas, bīstamas videi utt.
Šādi sadzīves bīstamie atkritumi rodas arī mājās un to sastāvā esošajām ķīmiskajām vielām var būt dažāda ietekme uz cilvēka veselību un apkārtējo vidi. Lai informētu iedzīvotājus par preču bīstamību, piedāvājot tirgū ķīmiskās vielas un ķīmiskos maisījumus, uz iepakojuma etiķetē jānorāda informācija par iespējamiem riskiem un piesardzības pasākumiem, tādējādi nenodarot kaitējumu savai vai citu veselībai, kā arī apkārtējai videi.
Bērnu drošības izglītības pasākums “Viena diena drošībai” notiks jau piekto gadu. Iepriekš pasākums ir ticis organizēts Liepājā, Daugavpilī, Jelgavā un Ogrē. Projektu organizē AS “Sadales tīkls” sadarbībā ar Līvānu novada Izglītības pārvaldi, Līvānu novada Kultūras centru un Līvānu 2. vidusskolu.