Jaunumi 2019 /

“Zaļā josta” Kuldīgas velofestivālā izglītos par pareizu atkritumu šķirošanu

Atpakaļ

Šī gada 24. augustā Kuldīgas velofestivāla ietvaros apmeklētāji tiks aicināti piedalīties “Zaļā josta” vides izglītības spēlēs, kas balstītas uz pareizu atkritumu šķirošanas pamatprincipu apgūšanu un vides saudzēšanu. Spēlēs aicinātas piedalīties ģimenes ar bērniem, saturīgi un izglītojoši pavadot laiku festivāla ietvaros.

Velofestivāla laikā “Zaļa josta” piedāvās vairākas galda spēles, kuru laikā tiks ne tikai pārbaudītas apmeklētāju zināšanas par to, kurā konteinerā metams katrs no atkritumu veidiem, bet arī pamācīts, kā rīkoties ar nolietotām elektroiekārtām, kur izmest ielietotas baterijas, vai kā labāk utilizēt drēbes un apavus, kas vairs netiek nēsāti.

“Atkritumu šķirošana ir vienkārša ikdienas rīcība, ko piekopj jau vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju, taču ir vairākas nianses, ko der ielāgot, šķirojot atkritumus,” stāsta “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Atkritumiem, kas paredzēti pārstrādei, jābūt bez ēdiena paliekām, maksimāli saplacinātiem, bez taukainiem piejaukumiem. Tikai tad tie būs piemēroti pārstrādei. Turklāt ir svarīgi lietot izlietotā iepakojuma dalītās vākšanas infrastruktūru pareizi, nepieļaujot sadzīves atkritumu nonākšanu tajās pašās tvertnēs, kur tiek izmestas otrreizējās izejvielas.”

Kā norāda L. Kubliņa, pareiza atkritumu šķirošana ļauj ne tikai parūpēties par vides tīrību, taupīt resursus un samazināt apglabājamo atkritumu apjomu, bet arī ievērojami samazināt maksu par atkritumu izvešanu, jo pareizi sašķirotas otrreizējās izejvielas izved un pārstrādā bez maksas. “Tā kā izlietotais iepakojums sastāda apmēram trešo daļu no kopējā radītā atkritumu apjoma, atšķirojot pārstrādei tukšās pudeles, burkas, maisiņus un citus pārstrādei derīgus iepakojumus, attiecīgi iespējams arī rēķinu par atkritumu izvešanu samazināt par trešo daļu,” skaidro L. Kubliņa.