11. jūlijā, kad Latvijā daudzi svin jūras svētkus jeb Zvejnieksvētkus, Zaļā josta kopā ar Baltic Mermaids rīkoja #Plastic Free pikniku Vakarbuļļu pludmalē. Pasākumā galvenais uzsvars tika likts uz vienreizlietojamo trauku un iepakojumiem BEZ plastmasas, izvēloties dabīgus un videi draudzīgus materiālus!
Lai samazinātu vienreiz lietojamās plastmasas trauku un plastmasas iepakojuma izraisīto piesārņojumu, Zaļā josta pārstāve Aija Caune dalījās padomos un iepazīstināja piknika dalībniekus ar iespējamajām videi draudzīgām alternatīvām, aizstājot vienreizlietojamos plastmasas traukus.
Pasākuma dalībnieki dalījās savās pārdomās par to, cik viegli vai sarežģīti bija sagatavoties piknikam dabā, bez vienreizējās plastmasas iepakojuma un traukiem. Kā jāmaina savi ikdienas paradumi, ņemot vērā to, cik ērta ir vienreizlietojamo plastmasas trauku lietošana – paņem līdzi, izlieto un izmet! Visi bija nešaubīgi pārliecināti par to, cik vienreizlietojamie plastmasas trauki un iepakojums ir nozīmīgs vides piesārņotājs, jo tie dabā sadaloties mikrodaļiņās, veicina apkārtējās vides un jūras piesārņojumu, kā arī tās iemītnieku bojāeju. Dalībnieki arī dalījās savā pieredzē par atkritumu šķirošanas paradumiem savās mājsaimniecībās, minot iemeslus, kas izaicināja viņus šķirot atkritumus.
Lai uzlabotu dalībnieku atkritumu šķirošanas iemaņas, Zaļā josta pārstāve Aija Caune iepazīstināja visus dalībniekus ar rokasgrāmatu “Kā pareizi šķirot atkritumus”, dalījās pieredzē par dalītās atkritumu šķirošanas jaunumiem un atbildēja uz neskaidrajiem jautājumiem par dažādu atkritumu pareizas šķirošanas niansēm, piemēram, bioloģisko atkritumu kompostēšanu, u.c. jautājumiem.
Ņemot vērā, ka piknika vietā, Vakarbuļļu piekrastē, tika novērots ievērojams cigarešu izsmēķu daudzums, sarunu gaitā tika skarts arī problēmātiskais jautājums saistībā ar izsmēķu piesārņojuma problēmu pludmalēs, izsmēķos atrodamo mikroplastmasu, un tās kaitīgumu videi.
Visi pasākuma dalībnieki pasākuma noslēgumā izveidoja mandalu – veltījumu Baltijas jūrai no piekrastē atrodamajiem dabas materiāliem.
“Šādi pikniki ir ļoti efektīvs veids, kā neformālu sarunu gaitā, tās dalībniekiem ir iespēja dalīties savā unikālajā pieredzē saistībā ar vides piesārņojuma samazināšanas iespējām. Pārdomāt mūsu katra individuālās rīcības sekas uz apkārtējās vides stāvokli kopumā, un ko varam mainīt vides stāvokļa uzlabošanai kopumā”, uzsver Zaļā josta pārstāve Aija Caune.