Jaunumi 2016 /

“Zaļā josta” radio klausītājiem stāsta par plastmasas maisiņu ietekmi uz vidi un sniedz risinājumus maisiņu patēriņa mazināšanai

Atpakaļ

“Zaļā josta” pārstāve Ilze Liepa-Balode piedalījās radio Star FM raidījumā “Zaļā ceturtdiena”, stāstot par plastmasas maisiņu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību.

Ik gadu Latvijā tiek izplatīti 3 miljoni plastmasas iepirkuma maisiņu. Latvijā katrs iedzīvotājs lieto vidēji 140-190 plastmasas maisiņus gadā, no kuriem 80-90% nonāk atkritumos. Daļa no šiem maisiņiem nonāk dabā, uzkrājas okeānos, veidojot blīvu masu, kas apdraud ekosistēmas visā pasaulē.

“Zaļā josta” kopš septembra ir uzsākusi akciju “Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu”, kuras ietvaros tiek strādāts gan ar sabiedrību, gan arī tirgotājiem, ieviešot dažādus instrumentus, lai samazinātu plastmasas maisiņu patēriņu un piedāvātu alternatīvus, videi draudzīgus iepakojuma risinājumus. Arvien vairāk tirdzniecības vietu izvēlas piedāvāt pircējiem dabai draudzīgus ierasto plastmasas maisiņu aizstājējus – papīra, biopolimēru, auduma maisiņus. Eiropas Savienība ir izstrādājusi regulu, lai valstiskā līmenī mazinātu plastmasas maisiņu patēriņu. Šie noteikumi attieksies arī uz Latviju – plastmasas maisiņiem tiks paaugstināts dabas resursu nodoklis, tie vairs nebūs pieejami lietošanai bez maksas, kā arī tiks stimulēta videi draudzīgu iepakojumu lietošana.

Savu ietekmi uz vidi varam mazināt jau šobrīd, pārdomāti lietojot plastmasas maisiņus. Jau iepirkšanās brīdī jāpārdomā, vai tiešām katrai precei nepieciešams savs atsevišķs maisiņš. Kad maisiņi nonākuši mājās, tos iespējams lietot vairākkārtēji. Brīdī, kad maisiņš vairs nav derīgs lietošanai, tas ir jāizmet dalītās vākšanas konteinerā plastmasai, dodot tam iespēju pārtapt jaunā plastmasas izstrādājumā. Lai plastmasas izstrādājumi nekaitētu veselībai, tie jālieto atbilstoši norādījumiem. Plastmasas maisiņos vai plastmasas traukos nedrīkst karsēt ēdienu, kā arī produktu saldēšanai drīkst lietot tikai speciāli šim mērķim paredzētus traukus. Nepareizi lietojot plastmasas izstrādājumus, plastmasas mikrodaļas nonāk pārtikā un līdz ar to uzkrājas cilvēka organismā, veicinot dažādas saslimšanas.

 

Noklausies raidījuma “Zaļā ceturtdiena” ierakstu šeit!