Jaunumi 2020 /

“Zaļā josta” rīko sociālo kampaņu “Man pašam savs”

Atpakaļ

Organizējot sabiedrības vides izglītības kampaņas, “Zaļā josta” vēlas aicināt sabiedrību aizdomāties par saviem ikdienas paradumiem. Tāpēc, lai aicinātu sabiedrību mainīt savus ikdienas paradumus un aizdomāties par cilvēka rīcības sekām attiecībā pret plastmasas un vienreiz lietojamiem traukiem, “Zaļā josta” uzsākusi sociālas kampaņas “Man pašam savs” ar tēmturi– #SavaKrūze, #SavsMaisiņš, #SavaPudele. 

Kopš 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiek izsniegti bez maksas. Ierobežojumi ieviesti, lai mazinātu vienreizlietojamo plastmasas maisiņu pārmērīgu izsniegšanu tirdzniecības vietās un lai sasniegtu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvā nospraustos mērķus, mazinot plastmasas iepakojuma radīto vides piesārņojumu.

Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, stāsies spēkā Eiropas Savienības (ES) Padomes aizliegums plastmasas šķīvju, ēdamrīku, salmiņu, vates kociņu vai balonu kātiņus tirdzniecībai un ievērojami tiks palielināts plastmasas pudeļu pārstrādes apjoms. 

Kampaņas ietvaros izvietoti sociāli plakāti ar aicinājumu aizdomāties par saviem ikdienas paradumiem, samazinot vienreizlietojamās plastmasas un tās produktu lietošanu. Iepērkoties veikalos, izmantot savu līdzpaņemto un videi draudzīgo maisiņu vai vienreizlietojamo ūdens pudeļu vietā izmantot savu vairākkārt uzpildāmo pudeli. Plašs dabai draudzīgu daudzkārt lietojamo ūdens pudelu klāsts atrodams, piemēram, vietnē Ūdens pudele. Siltos dzērienus uzpildīt savā termokrūzē, nevis izmantot vienreizlietojamās krūzes ar plastmasas vāciņus. Jau tagad daudzi uzņēmēji atbalsta vienreizlietojamās plastmasas patēriņa ierobežošanu, mudinot klientus uzpildīt karstos dzērienus savās līdzpaņemtās termokrūzēs, piešķirot viņiem atlaides dzēriena iegādei. Tas veicina ne tikai klientu lojalitāti attiecīgajam ēdinātājam vai tirgotājam, bet arī ievērojami samazina patērēto vienreizlietojamo, pārstrādei nederīgo un videi nedraudzīgo kafijas krūžu patēriņu.

Viens no nozīmīgākajiem draudiem ekoloģijai ir dabā izmests plastmasas maisiņš. Viens Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājs patērē apmēram 200 vienreizlietojamos iepirkuma plastmasas maisiņus gadā. Kopā ES iedzīvotāji patērē 100 miljardus maisiņu gadā. Latvijas rādītāji ir tuvu ES vidējam līmenim – katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē apmēram 190 vienreizējos plastmasas maisiņus. 

“Maksimāli ir jāsamazina vienreizlietojamās plastmasas lietošana ikdienā un jālieto lietas atkārtoti. Visam dzīvē jābūt ar mēru un jārīkojas tā, lai tas atstāj minimālas sekas uz vidi,” uzsver “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa.

Kā vēsta EarthDay.org, pasaulē ik gadu tiek patērēti 500 miljardi vienreizējās lietošanas krūzītes, no tām aptuveni 16 miljardi ir tieši vienreizlietojamās kafijas krūzītes. Pasaulē tirdzniecībā nonāk apmēram 460 miljardi ūdens plastmasas pudeļu.  

Sociālā kampaņu rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar vides reklāmas mediju “JCDecaux Latvija”.