Jaunumi 2015 /

Zaļās jostas kampaņā bērni savākuši 26,5 tonnas izlietoto bateriju – mazāk piesārņota vide un ietaupīti dabas resursi

Atpakaļ

Noslēdzies “Zaļā josta” organizētais izlietoto bateriju vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!” Latvijas izglītības iestādēm, kas jau devīto gadu notiek sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.

Ar gandarījumu vērojams, ka katru gadu palielinās to izglītības iestāžu skaits, kuras piedalās konkursā, pieaug arī savākto bateriju daudzums. Šajā mācību gadā kampaņā iesaistījās 249 izglītības iestādes kopā savācot un nododot pārstrādei 26.507 tonnas savu mūžu nokalpojušu bateriju.

Izlietotās baterijas tiek klasificētas kā videi bīstami atkritumi, tās var saturēt  tādas videi un cilvēka veselībai kaitīgas vielas, kā piemēram mangāna dioksīdu, cinku, kadmiju, dzīvsudrabu, dažādas skābes un sārmus. Baterijām, nonākot dabā, tās var sākt rūsēt un korpusam sadaloties, tajā esošās ķīmiskās vielas var nonākt augsnē, piesārņot ūdeni, kā arī nonākt cilvēka organismā, radot neatgriezeniskas sekas cilvēka veselībai.

Pārstrādājot konkursa laikā savākto izlietoto bateriju daudzumu, atkarībā no to sastāva, būtu iespējams atgūt apmēram 5.5 tonnas dzelzs, 7.1 tonnas mangāna dioksīdu vai 3.9 tonnas cinka. Tas nozīmē, ka šāds kaitīgo vielu daudzums kopā ar sadzīves atkritumiem nenonāks arī apkārtējā vidē.

Tāpēc ir ļoti svarīgi, izlietotās baterijas izmest speciālos bateriju savākšanas konteineros, vai nodot specializētos bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos.

Šādus specializētos bateriju konteinerus bīstamo atkritumu apsaimniekotājs AS “BAO” uzdāvināja visiem konkursa dalībniekiem, lai arī pēc konkursa noslēguma šajās izglītības iestādēs būtu iespēja turpināt iesākto tradīciju, tādējādi nostiprinot audzēkņos apziņu, ka atkritumu šķirošana nav tikai vienreizēja kampaņa, bet ierasta ikdienas darbība.

AS “BAO” visas konkursa gaitā savāktās baterijas nogādāja savā videi kaitīgo preču savākšanas cehā, kur tās tiks sagatavotas nodošanai pārstrādei Vācijā un Polijā, lai iegūtu atkārtoti izmantojamas izejvielas.

“Zaļā josta” un sadarbības partneri izsaka lielu pateicību visām izglītības iestādēm, kuras piedalījās šajā konkursā, tādējādi motivējot tūkstošiem izglītības iestāžu audzēkņus arī viņu vecākus, draugus un citus iesaistītos cilvēkus videi draudzīgai rīcībai ikdienā. 

Aicinām arī pārējo sabiedrību šķirot atkritumus un nodot tos otrreizējai pārstrādei. Ārpus skolu konkursiem precīzu izlietoto bateriju nodošanas punktu adreses iespējams uzzināt vortālā www.atkritumi.lv. Tur atrodama arī informāciju par citu atkritumu nodošanas iespējām Latvijā, kā arī informāciju par katra atkritumu veida ietekmi uz vidi.

Plašāka informācija par konkursu:

Ilze Liepa-Balode,

“Zaļā josta” pārstāve

tālr. 67808112

e-pasts konkurss@zalajosta.lv, www.zalajosta.lv