Jaunumi 2007 /

„Zaļās jostas” skolēnu konkurss 2007 noslēguma pasākums Vērmaņdārzā.

Atpakaļ

„Zaļā josta” jau 5 gadu rīko Latvijas vispārizglītojošo skolu konkursu. Konkursa mērķis ir piesaistīt skolēnu un jauniešu uzmanību, veidojot videi draudzīgu apziņu un izpratni par dabas resursu taupīšanu, par nepareizas atkritumu apsaimniekošanas ietekmi uz apkārtējo vidi un mūsu dzīves kvalitāti. 2007.gadā skolēnu konkursā dalību ņēma vairāk kā 100 skolas un vērienīgs skolēnu konkursa noslēguma pasākums un balvu pasniegšanas ceremonija noritēja „Vērmaņdārzā”, kurš pārvērtās par zaļo sapņu dārzu. Jau ienākot parka teritorijā, apmeklētājus uzrunāja mākslinieciski veidotas instalācijas, kuru izejmateriāli bija izlietotais iepakojums, nolietotās elektriskās un elektroniskās preces un citas lietas, kas beigušas savas dzīves pirmo posmu.

Mūsdienās par lielākajiem cilvēces „ienaidniekiem” ir kļuvuši atkritumi, kuru apjoms ar katru gadu tikai pieaug. To ietekme uz dabu, atstāj neatgriezeniskas sekas, kas apdraud vidi un pašu cilvēku dzīves kvalitāti. Uzstādītās lielformāta instalācijas no izlietotā iepakojuma un elektroniskajām precēm, uzskatāmi parādīja apmeklētājiem, kā otrreiz izmantojot materiālus ir iespējams radīt kaut ko jaunu. Par katru no 4 veidu instalācijām līdzās bija īsa informācija ar „Zaļās jostas” veidotajiem faktiem, kuru izlasot apmeklētāji varēja uzzināt, kādi dabas resursi un cik daudz, tie tiek ietaupīti, izmantojot materiālus otrreiz vai pārstrādājot tos. Atspoguļojot informāciju par instalācijām, savu redzējumu par mākslas darbu pauda arī darba autors.

Visas dienas garumā parkā darbojās radošās darbnīcas, kurās apmeklētāji varēja no dažādiem materiāliem – stikla, papīra un plastmasas veidot savus multiplikācijas tēlus, veicinot šo materiālu otro dzīvi. Uz skatuvēm uzstājās dažādi mūziķi un grupas, kā „Dzeguzīte”, Astro’n’out” un „Pulse Effect”. Profesionālu mākslinieku pavadībā apmeklētāji apgleznoja „Zaļo vilcieniņu”, kurš tika dāvināts VSIA „Bērnu klīniskās Universitātes slimnīcas” rehabilitācijas nodaļai Ogrē.

Aktīvākie vides un dabas resursu saglabāšanas kampaņās ir tieši Latvijas skolu jaunatne, kas arī šogad piedalījās „Zaļās jostas” rīkotajā vispārizglītojošo skolu konkursā „Vēro! Pamani! Rīkojies!”. Sveicot Latvijas skolu jauniešus LR Vides ministrs Vējonis savā uzrunā norādīja: „Skolēnu un pedagogu ieguldītais darbs, aktīvi piedaloties šāda veida konkursos, ir liels atbalsts vides institūcijām, veidojot sabiedrības izpratni par vides aizsardzības jautājumiem. Aktīva jauniešu līdzdarbošanās, dažādos ar vidi saistītos projektos, uzskatāmi parāda skolēnu prioritāti dzīvot tīrā un sakoptā vidē”.

Pasākumā laikā tika suminātas un pasniegtas balvas Latvijas vispārizglītojošām skolām, kuras ir uzvarējušas šādās konkursa kategorijas: interneta vides bloga veidošanā, nolietoto elektrisko un elektronisko preču un bateriju vākšanā.

Konkursā interneta vides bloga izstrādē un veidošanā godalgotas vietas izcīnīja šādas skolas:

  1. vietu ieguva Alūksnes vidusskola, iegūstot galveno balvu, braucienu uz Disnejlendu(Francija)

  2. vietu ieguva Āgenskalna ģimnāzija, balvā saņemot MP3 atskaņotājus

  3. vietu ieguva Kandavas internātvidusskola, balvā saņemot „Līvu akvaparka” apmeklējumu

Bateriju konkursā savācot vislielāko daudzumu balvas ieguva šādas skolas:

  1. vietu ieguva Kuldīgas 2. vidusskola, savācot 245 kg bateriju un balvā iegūstot tenisa galdu

  2. vietu ieguva Jelgavas 3. pamatskola, savācot 240 kg bateriju, balvā iegūstot novusa galdu

  3. vietu ieguva Alūksnes vidusskola, savācot 190 kg bateriju, balvā iegūstot sporta inventāru

Elektrisko un elektronisko iekārtu savākšanas konkursā godalgotas vietas izcīnīja:

  1. vietu ieguva Augstkalnes vidusskola, savācot 12000 kg elektronisko preču, balvā iegūstot multiprojektoru
  2. vietu ieguva Vaboles pamatskola, savācot 9200 kg nolietotās elektroniskās preces, balvā iegūstot 2 datorus
  3. vietu ieguva Pāvilostas vidusskola, savācot 9000 kg elektronisko preču, balvā iegūstot kopētāju

Specbalvas skolām un aktīvākajam skolas pārstāvim bija sarūpējušas „Zaļās jostas” sadarbības partneri. Balvas tika pasniegtas arī 4. un 5. vietas ieguvējiem.Pilnais skolu konkursa uzvarētāju saraksts.

Kā grandiozs noslēguma moments bija skaists brīdis, kad Vērmaņdārzā gaisā tika palaisti simtiem zaļu balonu, tādejādi simboliski gaisā pacēlās simtiem bērnu domu un cerību par ekoloģiski tīru Latviju. Kā uzsvēra „Zaļās jostas” valdes priekšsēdētājs J. Lapsa: „Domām ir liels spēks. Īpaši skaidrām un patiesām kā bērniem. Bērnu un jauniešu zaļā domāšana un rīcība sasaucas ar uzņēmuma „Zaļās jostas” filozofiju – veicināt sabiedrībā izpratni par videi draudzīgu domāšanu un arī rīcību. „Zaļā josta” aicina gan iedzīvotājus, gan uzņēmumus domāt un rīkoties videi draudzīgi, un iespēju robežās, samazināt preču, t.i., iepakojuma patēriņu, šķirojot atkritumus, un daļai no tiem dodot otro dzīvi.”

Paldies visām skolām, kas piedalījās konkursā, par aktīvu dalību un ceram Jūs atkal redzēt nākamgad jaunajā “Zaļā josta” skolu konkursā 2008!