Jaunumi 2024 /

“Zelta mikrofona” apbalvošanas ceremonijā “Zaļā josta” mudina  izmantot tekstilu atkārtoti, pagarinot tā kalpošanas ilgumu

Atpakaļ

Šī gada mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons” apbalvošanas ceremonijā pasākuma organizatori kopā ar SIA “Zaļā josta” aicināja apmeklētājus aizdomāties par saviem tekstila izmantošanas paradumiem, kā arī, dodoties uz pasākumu, izvēlēties nevis jaunu, bet atsvaidzinātu, iznomātu vai atkārtoti vilktu apģērbu, informēja uzņēmuma vides izglītības vadītāja Aija Caune.

Aicinājumam atsaucās pasākuma vadītāji – Sanda Dejus un Mārtiņš Spuris, kā arī mūziķi, tai skaitā Ozols un Baltic Groove Orchestra dalībnieki. Tāpat “Zaļās jostas” izglītojošajā stendā tika stāstīts par pareizu tekstila atkritumu apsaimniekošanu, nododot tos tekstila konteinerā, nevis izmetot sadzīves atkritumu konteinerā.

Ikviens pasākuma dalībnieks varēja apmeklēt “Zaļās jostas” izglītojošo stendu, kurā atraktīvā un izglītojošā veidā tika stāstīts, ko darīt ar sev vairs nevajadzīgo tekstilu. Šķirojot tekstila izstrādājumus, piemēram, apģērbu, apavus, dvieļus vai palagus, tiem tiek dota iespēja tikt izmantotiem atkārtoti.

“Mums ir patiess prieks, ka mūzikas nozares pārstāvji ne tikai priecē klausītājus, bet arī aktīvi iesaistās, pievēršot sabiedrības uzmanību ilgtspējas tēmai, īpaši attiecībā uz apģērba izmantošanu un tā atbilstošu nodošanu. Kaut arī lielākā daļa apģērba varētu kalpot daudzus gadus, ātrās modes tendences mākslīgi saīsina to kalpošanas laiku, tāpēc ir svarīgi pārskatīt savus tekstila lietošanas paradumus,” saka Caune.

Pasākuma dalībniekus uzrunāja arī īpaši ģērbti “zaļie” tekstila aktīvisti, kuri, velkot svētku tērpus atkārtoti, aicināja izmēģināt interaktīvu aktivitāti “Kā Tu pret tekstilu, tā tekstils pret Tevi!”. Tādējādi vairāk nekā 130 dalībnieku varēja izmēģināt spēkus cīņā ar veco džemperi, kas pēc izmešanas sadzīves atkritumos atgriezās pie sava lietotāja un aicināja to nodot atbilstoši – tekstila konteinerā. 

Aizvadītajā pasākumā reperis un hiphopa žanra pamatlicējs Latvijā Ozols uzstājās kopā ar jaunajiem dizaineriem pašu darinātos augšupapstrādātos skatuves tērpos, bet Baltic Groove Orchestra dalībnieku tērpu pamatā bija apgleznoti second hand melni uzvalki, kas tika izstrādāti kopā ar Liepājas mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas mākslas nodaļas 4. kursa audzēkni Aleksandru Visocku. Savukārt pasākuma vadītājiem – Sandai Dejus un Mārtiņam Spurim – tērpus darināja Latvijas jaunais dizaineris Cappi no lietotiem džinsiem. Arī citi mūziķi atzina, ka ne tikai svētkos, bet arī ikdienā iegādājas apģērbu lietoto apģērbu veikalos, tādējādi taupot līdzekļus un saudzējot apkārtējo vidi.

No šā gada 1. jūlija stāsies spēkā tekstila ražotāju atbildības sistēma , kas paredz, ka tā ražotājiem, tirgotājiem un importētājiem būs jāmaksā Dabas resursu nodoklis 0,50 eiro apmērā par vienu tirgū laistā tekstila izstrādājuma kilogramu. Lai uzņēmums no šīs maksas būtu atbrīvots, tam jāiesaistās tekstila atkritumu apsaimniekošanā, piemēram, slēdzot līgumu ar ražotāju atbildības sistēmas uzņēmumu, kas veido, uztur un nodrošina tekstila savākšanas sistēmu, tai skaitā infrastruktūru, kā arī veic vides izglītības aktivitātes.

Viens eiropietis rada vidēji 11 kilogramus tekstila atkritumu gadā, liecina Eiropas Vides aģentūras ziņojums. Turklāt pēdējos gados tekstila ražošanas apjoms pieaug, bet vidējais to lietošanas ilgums samazinās. Tādējādi šo atkritumu daudzums arvien pieaug, bet pārstrādāta jaunu apģērbu ražošanai tiek pavisam niecīga daļa no kopējā apjoma, vairumu tekstila noglabājot poligonos. Tāpēc “Zaļā josta” aicina turpmāk gan ikdienā, gan svētku brīžos savu apģērbu lietot ilgāk un atbildīgāk!