Jaunumi 2019 /

Zemes skolas nometnē “Zaļā josta” izglītos bērnus par atkritumu šķirošanu

Atpakaļ

No 1. jūlija trīs nedēļas pēc kārtas Rīgā, Bišumuižas parkā, aktīvās atpūtas kompānija Finalmente sadarbībā ar uzņēmumu ”Zaļā josta” un Ernesta Lībieša rokmūzikas skolu organizē āra dienas nometnes bērniem.

“Zemes skolas nometnes ideja ir bērniem mācīt darboties pie dabas un uzzināt vairāk par izdzīvošanu tajā. Iepazīsim augus, klausīsimies putnos, iesim pārgājienā, mācīsimies kurināt ugunskuru, sadarbībā ar “Zaļo jostu” uzzināsim, kā mēs varam radīt mazāk atkritumus un saudzēt vidi, savukārt, ar rokmūzikas pedagogu pagatavosim instrumentus un veidosim savu Dabas koncertzāli,” stāsta Zemes skolas nometnes organizatore Baiba Ābelniece.

Nometnes laikā “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa vadīs 3 vides izglītības lekcijas, kas norisināsies š.g. 4., 11. un 18. jūlijā. Lekciju laikā tiks skaidrota atkritumu ietekme uz vidi, pareiza rīcība ar atkritumiem ikdienā, atkritumu šķirošanas pamatprincipi. 

Zemes skola iesaka septiņas lietas, ko ņemt vērā, dodoties pie dabas kopā ar bērniem:

1.    Iet pārgājienā
Izvēlieties maršrutu, kas jums visiem būs interesants, un jau savlaicīgi bērniem izstāstiet, kur dosieties. Tas viņus ieintriģēs! Ja nevarat izdomāt, kur doties pārgājienā, nevajag daudz lauzīt galvu, bet vienkārši doties  uz jums tuvāko mežu izpētīt, kas tur notiek! Kad iešanai zūd motivācijas, paņemiet pauzīti un uzspēlējiet līdzi paņemto bumbu vai izdomājiet citas aizraujošas aktivitātes, ko padarīt. Pa ceļam sameklējiet kādu kastīti, kas iespējams noslēpta arī jūsu maršrutā. Par šo spēli vairāk varat uzzināt geocaching.com.
Atcerieties pārgājienā paņemt līdzi pietiekoši daudz ūdens un kaut ko uzkožamu un mugurā nepieciešams vilkt laikapstākļiem piemērotu apģērbu. 
Savukārt “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa atgādina paņemt līdzi arī maisu, kurā saliksi pārgājiena laikā radušos atkritumus – tukšos ēdiena iepakojumus utt. Atceries, ka augļu un dārzeņu mizas droši vari aprakt mežā. Savukārt pārējo – ko uz mežu esi atnesis, atceries arī aiznest apkaļ mājās vai līdz tuvākajam atkritumu šķirošanas konteineram.

2.    Kurināt ugunskuru
Vienalga vai ejat dienas pārgājienā, vai esat nolēmuši mežā nakšņot, uguns kurināšana un vēl labāk – ēst gatavošana uz uguns – bērnus fascinē. Vai zini, kā ugunskuru iekurināt slapjā laikā? Atrodi egli, nolauz sausās pazarītes un sapratīsi, ka tās deg daudz labāk par papīru. Ja dodieties pārgājienā pa kādu jau iekārtotu pārgājiena maršrutu, ugunskuru vislabāk kurināt tādā vietā, kur tas jau ir darīts iepriekš; bet, ja ejat pa savu taciņu, tad varat ierīkot ugunskura vietu arī pats, to izvēloties ne pārāk tuvu kokiem un koku saknēm, lai tiem nenodarītu postu.
Taču ugunskuram ir jābūt arī videi draudzīgam – nemet tajā plastmasas atkritumus vai citus sintētiskus materiālus! Plastmasai sadegot, veidojas indīgas gāzes, kuras ieelpojot, var ne tikai saindēties, bet arī iedzīvoties hroniskās veselības problēmās.

3.    Laba kompānija
Vēl labāk, ja līdzi ir draugi – vienaudži, ar ko kopā spēlēties. Tā tas ir – laba kompānija atpūtai pie dabas mums ir svarīga jau no dažu gadu vecuma.

4.    Vērot dabu
Esot pie dabas ar savām atvasēm, uztver to kā rotaļu, kuras laikā pats vari būt kā bērns – priecājies kopā ar bērniem par bizbizmārīti, pēti skudru pūzni, vēro koku dobumus un izseko gliemezim. Steiga dabā nav vajadzīga. Jūs ejat kopā, lai baudītu!

5.    Kurp doties?
Pārgājienam ar bērniem no 5 gadu vecuma varam ieteikt plānot dienas pārgājienu garumā no 5 līdz 10 km, vislabāk, ja maršrutā ir kādi apskates objekti, piemēram, Līču-Laņģu klintis Gaujas Nacionālajā parkā, kur ir apļa veida maršruts, kas sākas no Liepas. Turpat netālu ir arī ideāla nakšņošanas vieta pie Gaujas – Grīviņu laivu tūristu atpūtas vietas, kur uztaisīta arī maza nojumīte.

6.    Nakšņo mežā
Mums ir paveicies, ka dzīvojam Latvijā, kur mežā ir atļauts brīvi pārvietoties, kurināt ugunskuru un nakšņot, ja vien to neaizliedz zīmes, kas norāda, ka atrodaties īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai privātīpašumā. Ņem telti un paliec ar bērniem pie dabas! Viņi to atcerēsies.

7.    Gulēsi tīklā?
Aizvien populārāki kļūst tūrisma šūpuļtīkli, kas ir ļoti viegli un ērti paņemami līdzi somā. Tie neaizņem daudz vietas un tos var ātri iekarināt jebkurā vietā starp diviem kokiem. Ja gaidāms lietus, tad var paņemt līdzi tentu, ko nostiprināt virs tīkla un kas pasargā no samirkšanas. Tādā gadījumā esi pavisam brīvs nakšņot jebkur – pat purvā.

Vairāk par Zemes skolas dienas nometni var uzzināt nometnes.gov.lv vai Finalmente Facebook lapā.