Jaunumi 2018 /

Zemgales reģiona mācību iestādes savāc pārstrādei 221,338 tonnas makulatūras

Atpakaļ

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 1049,307 tonnas makulatūras. Zemgales reģionu makulatūras vākšanas konkursā pārstāvēja 81 izglītības iestāde, savācot pārstrādei 221,338 tonnu nevajadzīgu papīru.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 81 izglītības iestāde no Zemgales, apvienojot 16 157 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Rezultātā Zemgales skolām izdevies savākt pārstrādei 221,338 tonnu makulatūras jeb 21% no visas “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa ietvaros savāktā makulatūras apjoma Latvijā.

Aktīvākais novads makulatūras vākšanā Zemgalē šogad ir Jelgavas novads. Piedaloties 21 izglītības iestādei no Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada, pārstrādei nogādātas 57,146 tonnas makulatūras. Aktīvākās mācību iestādes no Jelgavas novada – Jelgavas 4. vidusskola, savācot 8,89 tonnas makulatūras, Jelgavas 2. pamatskola, kuras audzēkņi savākuši 7,9 tonnas makulatūras, un Svētes pamatskola, savācot 7,83 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Labi sasniegumi makulatūras vākšanā arī Krustpils novada mācību iestādēm. Makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” piedaloties 7 mācību iestādēm no Krustpils novada, savāktas 27,96 tonnas makulatūras. Lielāko pienesumu novadā sniedza Variešu sākumskola, kuras audzēkņi pārstrādei nodeva 11,9 tonnas makulatūras. Variešu sākumskolas audzēkņi ir savākuši vislielāko makulatūras apjomu visā Zemgales reģionā.

Bauskas pilsētas un novada mācību iestādes pārstrādei nogādāja 17,159 tonnas makulatūras. No Bauskas novada konkursā piedalījās 7 izglītības iestādes. Aktīvākā no tām – Codes pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nodeva 4,656 tonnas makulatūras.

Rīkojot otrreizējo izejvielu vākšanas konkursus, “Zaļā josta” apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles nevajadzīgu papīru atgriešanā atkārtotā apritē jau 14. gadu, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās. Visa konkursa ietvaros savāktā makulatūra uz šo brīdi jau ir pārtapusi jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

Plašāka informācija par makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKOS “Tīrai Latvijai!”, kas norisināsies š.g. 25. maijā LVM dabas parka Tērvetē jaunatklātajā “Kurbada zemē”. Sadarbojoties ar AS “Latvijas valsts meži”, ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI notiks meža izziņas pasākuma “Latvijas Meža dienas” ietvaros. 

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, Izklaides parku “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss” un Valsts izglītības satura centru.