Jaunumi 2019 /

Zemgales reģions makulatūras vākšanas kampaņā “Tīrai Latvijai” kopā savāca 174,070 tonnas

Atpakaļ

2018./2019. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 939,544 tonnas makulatūras. No Zemgales reģiona konkursā piedalījās 74 izglītības iestādes, savācot 174,070 tonnas makulatūras.

Šogad makulatūras vākšanas konkursam “Tīrai Latvijai!” pieteicās 74 izglītības iestādes no Zemgales, apvienojot 14 785 bērnu un jauniešu pūles tīrākas vides veidošanā. Zemgales mācību iestādes pārstrādei nogādāja 174,070 tonnas makulatūras jeb aptuveni 21% no visiem konkursa ietvaros savāktajiem nevajadzīgajiem papīriem Latvijā. Bērnu savāktā makulatūra pārtapusi jaunā papīrā un citos celulozes šķiedras materiālos – olu bretēs, kartonā, ekovatē vai celulozes šķiedras granulās.

Visvairāk makulatūras Zemgales reģionā savākušas Jelgavas pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 18 izglītības iestādēm, jelgavniekiem izdevies savākt un pārstrādei nodot 48,440 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Jelgavā savākuši Jelgavas 2. pamatskolas skolēni, pārstrādei nogādājot 8,74 tonnas makulatūras (pērn Jelgavas 2. pamatskolas audzēkņi savākuši 7,9 tonnas makulatūras, šogad kļūstot par čaklākajiem makulatūras vācējiem Zemgalē). Otrā vieta Jelgavas mērogā ir Jelgavas 4.vidusskolas audzēkņiem, kas šogad pārstrādei nogādāja 7,91 tonnas makulatūras (pērn Jelgavas 4. vidusskolas audzēkņi bija savākuši 8,89 tonnu makulatūras un pērn bija čaklākie makulatūras vācēji Zemgalē) Svētes pamatskolas audzēkņi konkursa “Tīrai Latvijai” ietvaros savākuši 6,53 tonnas makulatūras, savukārt Aizupes pamatskolas skolēni savākuši 4,28 tonnas nevajadzīgu papīru.

Iecavas novada mācību iestādes savāca pārstrādei 17,66 tonnas makulatūras. Čaklākā makulatūras vākšanā Iecavā šogad ir Iecavas internātpamatskola, kuras skolēni pārstrādei savāca 6,9 tonnas makulatūras, tikai nedaudz apdzenot Iecavas novada pirmsskolas izglītības iestādi “Dartija”, kuras audzēkņi šogad savākuši 6,7 tonnas makulatūras.

No Bauskas pilsētas un novada pārstrādei izvestas 16,125 tonnas makulatūras no 11 mācību iestādēm. Uzvaras pamatskola savākusi 3,3 tonnas makulatūras, bet Bauskas pilsētas pamatskola kopā savāca 3,070 tonnas makulatūras.

Rēķinot pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu mācību iestādes audzēkni, lieliski sasniegumi Zemgales mērogā ir Variešu pamatskolai, kuras skolēni vidēji savākuši 69,77 kg makulatūras katrs.

Visvairāk dalībnieku no Zemgales reģiona makulatūras vākšanā iesaistījās no Jelgavas pilsētas un novada (5066 personas), Bauskas pilsētas un novada (2746 personas) un Ozolnieku novada (1258 personas).

Četri Zemgales reģiona skolēni izcīna balvas konkursā “Tīrai Latvijai” par vislielākajiem sasniegumiem, vācot makulatūru individuāli. Godalgas saņem Svētes pamatskolas skolēns Ričards Greidiņš savācot 6,53 tonnas makulatūras, Variešu sākumskolas skolēns Emīls Rudzītis savācot 3,1 tonnas makulatūras, Pērses sākumskolas skolniece Anete Zeimuļa-Priževoite savācot 2,8 tonnas makulatūras. Savukārt Kokneses novada PII “Bitīte” audzēknis Valters Riekstiņš savāca 2,7 tonnas makulatūras.

Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora “Zaļā josta” un atbalstītājiem – AS “Latvijas Valsts meži”, izklaižu parka “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”. Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes”. Paldies ilggadējam konkursa partnerim Valsts izglītības satura centram par vides izglītības integrāciju mācību procesā.

Visi kampaņas “Tīrai Latvijai” dalībnieki laipni aicināti uz lielajiem “Zaļās jostas” Vides svētkiem, kas šogad tiek rīkoti “Latvijas Valsts mežu” dabas parkā Tērvetē, Kurbada zemē “Latvijas Meža dienu 2019” ietvaros. Pasākuma mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā rūpējušies par tīras vides saglabāšanu. Svētkos uzstāsies Latvijā iemīļoti mākslinieki, norisināsies konkursa laureātu sveikšana, kā arī darbosies virkne bezmaksas radošo darbnīcu, vides izglītības spēļu un izziņu laboratoriju.

Uzziņai:

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.